A-lympiáda je soutěž týmů studentů ve věku 16-18 let, kterou organizuje Freudenthal Institute v Utrechtu a účastní se jí studenti v Holandsku a v Dánsku (u nás neprobíhá). Úlohy jsou na rozdíl od klasické olympiády prakticky zaměřeny a často nemají jen jedno správné řešení.
Příspěvek obsahuje přehled matematických soutěží pro žáky 1. stupně ZŠ.
Tato výběrová matematická soutěž je určena žákům středních odborných škol a odborných učilišť, kteří se nemohou zúčastnit Matematické olympiády z důvodu rozsahu probíraných matematických témat a časové dotace hodin matematiky na tomto typu škol.