Studentská vědecká a odborná činnost v didaktice matematiky
(SVOČ DM), předchozí ročníky
Aktualizováno dne 28.11.2010
Celostátní setkání studentů, kteří se věnují didaktice matemtiky a od roku 2006 také didaktice informatiky a informační výchovy na různých fakultách a vysokých školách v České a Slovenské republice Organizátor: MPS/SUMA JČMF ve spolupráci se SMS JSMF

SVOČ 2010

Anotace prací prezentovaných na SVOČ 2010
Výsledky soutěžní přehlídky SVOČ 2010

Fotoalbum SVOČ 2010

Společnost učitelů matematiky Jednoty českých matematiků a fyziků (SUMA JČMF) a Slovenská matematická spoločnosť Jednoty slovenských matematikov a fyzikov (SMS JSMF) vyhlašují devátý ročník Soutěže vysokoškoláků ve vědecké odborné činnosti v didaktice matematiky a informační výchovy.

Propozice:

1. Soutěže se může zúčastnit každý student (nebo kolektiv studentů) bakalářského nebo magisterského studiakterékoliv fakulty, resp. vysoké školy v ČR a SR.
  2. Soutěž se uskuteční ve formě česko-slovenské Studentské konference SVOČ 2010, kterou ve dnech 4.–5.6.2010 v Kostelci n. Černými lesy uspořádá Katedra matematiky a didaktiky matematiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci se SUMA  JČMF a SMS JSMF. Odborné poroty vyberou nejlepší práce, které budou oceněny.
  3. V roce 2010 je SVOČ vyhlášena v těchto soutěžních kategoriích:
    K1      Seminární práce
    K2      Bakalářské práce z didaktiky matematiky (K2a MŠ a 1. stupeň ZŠ, K2b 2. a 3. stupeň)
    K3      Diplomové práce z didaktiky matematiky v prezenčním studiu (K3a MŠ a 1. stupeň ZŠ, K3b 2. a 3. stupeň)
    K4      Diplomové práce v kombinovaném studiu
    K5      Práce z didaktiky informatiky a informační výchovy (K5a bakalářské práce, K5b diplomové práce)

Studenti se do soutěže přihlašují prostřednictvím svých fakult. Každá fakulta může vyslat do každé kategorie nejvýše 3 práce. Fakulty mohou výběr prací zajistit prostřednictvím fakultních soutěží SVOČ. Termíny a organizace fakultních soutěží nebo jiný způsob výběru prací závisí na jednotlivých fakultách. Řídící výbor může omezit celkový počet přijatých prací podle objemu finančních prostředků. Některá (nebo obě) z dvojic kategorií 2a, 2b; 3a, 3b nebo K5a, K5b mohou být v případě malého počtu přihlášených prací spojeny do jedné kategorie. Toto rozhodnutí je v pravomoci Řídícího výboru SVOČ.

V případě nedostatku finančních prostředků si SUMA JČMF a SMS JSMF vyhrazuje právo na uspořádání soutěže v omezené formě. Minimální variantou je internetová přehlídka s jednou prací z každé fakulty, která se do soutěže přihlásí.

1. Fakulty přihlásí studenty do celostátní konference nejpozději do 30.4.2010 na níže uvedenou adresu Řídícího výboru. K tomuto datu je třeba zaslat:

(a) Seznam přihlášených prací, který musí obsahovat
    i.        název práce
    ii.      jméno autora/jména autorů
    iii.    datum narození autora/data narození autorů
    iv.    obor studia autora/obory studia autorů
    v.      jméno vedoucího práce (v případě, že práce má vedoucího)
    vi.    plný název a adresu fakulty
    vii. kontakt na autora (nejlépe poštovní adresu i e-mail)
    viii.kategorii, do níž je práce přihlášena.

Tento seznam je možno poslat elektronicky.

(b) Jeden exemplář každé soutěžní práce v předepsané formě (viz následující odstavec) s přiloženou elektronickou verzí.

(c) Posudek vedoucího práce nebo jiného vědecko-pedagogického pracovníka fakulty, která práci přihlašuje.
  2. Práce může být napsána v češtině nebo slovenštině, případně angličtině, němčině, francouzštině nebo ruštině.

K práci musí být přiložen abstrakt (v rozsahu maximálně 15 řádků) ve dvou jazycích, z nichž jedním je jazyk práce a druhým čeština/slovenština u prací předkládaných v cizím jazyce, jeden světový jazyk u prací předkládaných v češtině/slovenštině. V abstraktu musí být mimo jiné přesně vymezen vlastní přínos autora.

Titulní strana soutěžní práce musí jasně vyjadřovat, že se jedná o práci podanou do soutěže SVOČ 2010. Práce musí být vhodně svázána, např. kroužkovou vazbou. V případě diplomových prací je možno titulní stranu vložit do práce jako samostatný list.

1. Soutěžní práce budou hodnoceny podle následujících kritérií:

(a)          původnost výsledků a přínos práce,

(b)         zařazení práce do domácího, případně světového kontextu,

(c)          celkové zpracování práce,

(d)         přednes referátu o práci na celostátní studentské konferenci.

SUMA JČMF a SMS JSMF ustanovily pro SVOČ 2010 Řídící výbor (dále ŘV) v tomto složení:

• PhDr. Jana Cachová, PhD, KM PdF Univerzita Hradec Kralové
  • Prof. RNDr. Pavol Hanzel, CSc., KM PdF UMB Banská Bystrica
  • Doc. RNDr. Matúš Harminc, CSc., UMV PF UPJŠ Košice
  • Doc. RNDr. Jana Kapounová, CSc., PedF Ostravské univerzity
  • Doc. RNDr. Jarmila Novotná, CSc., KMDM PedF UK Praha (předsedkyně výboru)
  • Mgr. Jiří Přibyl, KM PřF UJEP Ústí nad Labem
  • PhDr. Alena Šarounová, CSc., KDM MFF UK Praha
  • Prof. RNDr. Ondrej Šedivý, CSc. KM FPV UKF Nitra
  • Doc.RNDr. Iveta Scholtzová, PhD., KM PF PU Prešov
  • Doc. RNDr. Ivan Trenčanský, CSc., KAGDM FMFI UK Bratislava
  • PaedDr. Jiří Vaníček, PhD., KI PF JU České Budějovice
  • Doc.PhDr. Oliver Židek, CSc., KMI PF TU Trnava

ŘV zajišťuje posouzení prací, jmenuje poroty pro jednotlivé kategorie a vyhlašuje výsledky na základě doporučení porot.

Proti rozhodnutí ŘV je možné se odvolat k SUMA JČMF nebo SMS JSMF. Jejich společné rozhodnutí v této věci je konečné.

Adresa řídícího výboru SVOČ:

Doc. RNDr. Jarmila Novotná, CSc.
UK – PedF, KMDM
M.D. Rettigové 4